דור המייסדים

מייסדי בית הכנסת "אור ציון" עלו לישראל מתימן בסוף שנות הארבעים במבצע מרבד הקסמים ומייד עם הגיעם ארצה שוכנו במעברת "מחנה עולים" בעיר רעננה.

בשנים הראשונות לעליה נהגה הקהילה להתפלל באחד מצריפי המעברה, אך למרבה הצער שריפה שפרצה במקום כילתה את הצריף כליל.  בהיעדר אלטרנטיבה ראויה- החליטו המתפללים להעתיק את מקומם למבנה אבן אשר עמד במרכז המעברה.

מחנה עולים רעננה

 

אודות המבנה

בשנות ה-40 שימש המבנה את כוחות המנדט הבריטי והיה למעשה מקלחות המחנה. על מנת להפוך אותו למקום ראוי לתפילה היה צורך בהרבה השקעה ועבודה, אך בימים אלו של קום המדינה לא היה בנמצא גוף שיתמוך או יסייע והנטל נפל על כתפי המתפללים. 

העולים מתימן לא הגיעו לארץ עם ציוד רב או כסף אך הייתה להם אמונה שיצליחו במשימה. המתפללים, בראשותו של משולם בושרי ז"ל, עמלו יום וליל על מנת להכשיר את המבנה לייעודו החדש.

במשך השנים, במסירות וסבלנות אין קץ טיפחו המתפללים את בית הכנסת, תרמו ספרי קודש והתמידו להתפלל בו מידי שבת וחג.

 

הכרת הרשויות

מבנה האבן הישן הפך לימים לבית כנסת מפואר, אך הדרך לא הייתה קלה.  בתחילת שנות החמישים שלחו הרשויות בולדוזר לפתחו של בית הכנסת במטרה להרסו. המתפללים, שהיו באמצע קריאת ההפטרה נשכבו על רצפת בית הכנסת ומנעו את הריסתו בגופם. 

לימים, קיבל בית הכנסת הכרה בבית המשפט בו נקבע באופן חד משמעי כי ימשיך לשמש כבית תפילה עבור קהילת המקום.

כיום, בית הכנסת אור ציון מופיע לצד כל בתי הכנסת של רעננה באתר הרשמי של המועצה הדתית. בהקשר זה, ברצוננו לציין לשבח את עוזי כהן ז"ל שסייע לקהילת המייסדים מול הרשות המקומית והיה קשוב לצרכי ציבור המתפללים בכל עת.

בתמונה: לוח השיש שהיה מוצב מעל ארון ספרי הקודש ונתרם על ידי משולם בושרי ושלום נגר. לעילוי נשמת מורי חסן שאלום ותוראיה נגר.

לזכר המייסדים

 

מאז ועד היום 

המייסדים אשר בנו בעצמם, השקיעו מכספם, ונלחמו בגופם הצליחו להנחיל את ערכי הקהילה גם לדורות הבאים. מאז ועד היום, בית הכנסת ממשיך להתפתח – ספרי תורה נתרמו, הריהוט והמתקנים הוחלפו והדור החדש מקפיד על פעילות קהילתית ענפה במקום.

בתמונה: ארון ספרי הקודש החדש שנרכש מכספי העמותה. נודה למשפחת יהודה על תרומתם- פרוכת 12 השבטים לעילוי נשמתם של מורי בנין וחנה יהודה.

בית כנסת אור ציון